Wieczorna lektura, czyli kołysanka dla rodzica…

„Poczytasz mi mamo?”. Pewnie. Jako rodzic zdający sobie sprawę z dobroczynnego wpływu głośnego czytania, dziarsko przestępuję próg dziecięcego pokoju. Zapalam nocną lampkę, moszczę sobie przytulne gniazdko w łóżku mojej córki, po czym moja twarz zamiera w grymasie, który nie wyraża bynajmniej zadowolenia. Moje dziecko dzierży pod pachą lekturę, wywołującą u mnie…nie, nie lekką niechęć.Ja tej książki nie znoszę!!! Ostatnim razem, podczas czytania, kilkadziesiąt razy sprawdzałam ile słów dzieli mnie jeszcze od zakończenia rozdziału. Tylko zadowolony wyraz wpatrzonych we mnie niebieskich oczu powstrzymał mnie od sadystycznych myśli, w których torturuję to „dzieło” w sposób zupełnie nieprzystający wielbicielowi książek. Pozbawiona logiki akcja, słownictwo które zmuszało nie tylko do wertowania  szarych komórek, ale także encyklopedii, długaśne zdania i rozdziały nie mające właściwie końca. Wieczorny relaks, nie ma co! Ale muszę dotrwać do końca, nie chcę bowiem zdobyć tytułu największej marudy spośród matek. A wszystko się na to zapowiada…

Poprzednia potencjalna „książka do poduszki” została przeze mnie stanowczo odrzucona. Któż chciałby czytać trzydziestą z kolei część historii o uroczym kucyku? Nie znałam przecież jego dzieciństwa i czasów młodości! Jeszcze wcześniej, miałam szansę poznać losy trzech braci, zamieszkujących dziewiętnastowieczny Londyn. Zapowiadało się świetnie, postanowiłam nawet być bardzo tolerancyjna i nie baczyć na wyjątkowy brak wartości wychowawczych. Wulgaryzmy przeskakiwałam, dziwne zachowania wszystkich bohaterów starałam się usprawiedliwiać nie gorzej od zawodowego adwokata, ale w końcu przyszła chwila, w której czytanie tego okropieństwa nie miało najmniejszego sensu. „Dzieło” wróciło do biblioteki.

Głośne czytanie ma być niewątpliwie przyjemnością, a czasami staje się sposobem na zaśnięcie ( dla rodzica), woltyżerką umysłową, ćwiczeniem logopedycznym itp. Niestety, nawet bardzo ciekawe książki, nie są zawsze doskonałym materiałem do wspólnego poznawania. Idealne są pozycje, które bawią, mają wartką akcję, rzutki język i są podzielone na niezbyt długie rozdziały. Dla młodszych dzieci dobrym przerywnikiem są ilustracje. Książka ma się podobać dziecku, ale również koniecznie…rodzicowi. Dopiero wtedy można wspólnie przeżywać losy bohaterów, śmiać się, niecierpliwie czekać na kolejną porcję przygód, dyskutować, a nawet posługiwać się wspólnym książkowym językiem. To ma być prawdziwa radość czytania!

Wieczorne czytanie nie stwarza żadnych ograniczeń, można również wybrać do niego coś z literatury popularnonaukowej np. książki o zwierzętach, czy podróżach, biografie. Poznawanie kosmosu ma również sens, jeśli na niebie już pojawiły się gwiazdy:)

Jeśli mamy zamiar zaprosić dzieci do „Doliny Muminków”, „Stumilowego Lasu”, lub innego książkowego miejsca naszego dzieciństwa, to przygotujmy się na to, że najgłośniej chichoczącym osobnikiem w dziecinnym łóżeczku, będzie ten w kapciach o rozmiarze 44. Ale pomimo wszystko warto spróbować! Więcej na ten temat w tekście: „Muminki kontra XXI wiek”.

Te książki spodobają się małym i dużym:

1. Mama Mu na drzewie, J.Wieslander / S.Nordqvist, wydawnictwo Zakamarki
http://ksiegarnialuna.com/mama-mu-na-drzewie-p-2523.html

2. Maleńka Pani Flakonik, Alf Proysen, wydawnictwo Dwie Siostry
http://ksiegarnialuna.com/malenka-pani-flakonik-p-3181.html

3. Muszla, J.M.Chmielewska, wydawnictwo Bajka
http://ksiegarnialuna.com/muszla-p-3067.html

4. Ziuzia, M.Prześluga, wydawnictwo Bajka
http://ksiegarnialuna.com/ziuzia-p-2980.html

5. Ja i moja siostra Klara, D.Inkiow, wydawnictwo Tatarak
http://ksiegarnialuna.com/ja-moja-siostra-klara-p-316.htm

6. Korniszonek, G.Bąkiewicz, wydawnictwo Literatura
http://ksiegarnialuna.com/korniszonek-p-351.html

7. 8+2 i domek w lesie, A.C.Vestly, wydawnictwo Dwie Siostry
http://ksiegarnialuna.com/82-domek-lesie-p-3042.html

8. Co ma piernik do wiatraka, I.Pierelotkin, wydawnictwo Bajka
http://ksiegarnialuna.com/co-ma-piernik-do-wiatraka-p-2826.html

9. Dziadek i Niedźwiadek, Ł.Wierzbicki, wydawnictwo Pointa
http://ksiegarnialuna.com/dziadek-niedzwiadek-p-3094.html

10. Pamiętnik grzecznego psa, K.Terechowicz, W. Cesarz, wydawnictwo Literatura
http://ksiegarnialuna.com/pamietnik-grzecznego-psa-p-2340.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *