Trzecie urodziny prosiaczka

trzecie urodziny prosiaczka

Myślę, że dla niektórych dzieci obchodzenie urodzin z prosiaczkiem stało się już tradycją. Rośnie nasz uroczy bohater, rosną jego czytelnicy, to i książka musi się dopasować. I się zgrabnie dopasowała. Troszkę podrosła (format troszeczkę większy), ale zeszczuplała (stron dużo więcej, ale już nie kartonowych). Jest równie barwna, ale opowiada nam dłuższą i bardziej zawiłą historię.Opiekę nad nią przejęły dwie osoby. Ola Woldańska – Płocińska zajmuje się nadal ilustracjami i szatą graficzną, a autorką tekstu jest Aleksandra Polewska. No tak i sam prosiaczek też się zmienił. Taki mi się już wydał duży i rozsądny. Jak sobie przypomnę jego drugie urodziny…

Pamiętacie jak się nie mógł na nic zdecydować? Przyjaciele podpowiadali mu różne zabawy i urodzinowe rozrywki, a on marudził i marudził. Muszę przyznać, że marudzenie w wykonaniu prosiaczka ma wiele uroku i jego drugie urodziny wspominam bardzo chętnie, ale teraz? Nie do poznania! Zadowolony, energiczny, podejmujący decyzje. Przykłady? Ależ proszę! Zamiast się nudzić aż do wieczornego urodzinowego przyjęcia, prosiaczek zakłada eleganckie spodenki w kropki i w skupieniu sznuruje swoje błyszczące buciki. Postanawia spędzić ten uroczysty dzień wśród swoich krewnych w ZOO i wreszcie poznać bliżej zwierzęcą rodzinę. I co robi?! W ZOO grzecznie prosi o darmowy urodzinowy bilet! I nie tylko dostaje darmowy, ale do tego magiczny bilet z trzema zdrapkami, a każda z nich, to spełnienie jednego życzenia. Od prosiaczka się nam uczyć!

trzecie urodziny prosiaczka ilustracja 1

Dla dwuletniego prosiaczka wybranie trzech życzeń byłoby nie lada kłopotem. Trzylatek wie dokładnie czego chce. Na początek chce się pobawić ze zwierzętami w chowanego i wykorzystując jedną zdrapkę, uwalnia je z klatek. Wspólna zabawa, to dobra okazja do wzajemnego poznania się. Prosiaczek dowiaduje się, dlaczego struś chowa głowę w piasek i dlaczego słoń nigdy nie powinien przestępować progu sklepu z porcelaną. Poznaje właściwości kameleona i błotne upodobania hipopotama. Ma też okazję przebyć błyskawiczną podróż w kieszeni kangura.

trzecie urodziny prosiaczka ilustracja 2

Największym przeżyciem w ZOO okaże się jednak spotkanie z piękną świnką sprzedającą watę cukrową. Czy urok osobisty prosiaczka wystarczy, by świnka zgodziła się przyjąć jego zaproszenie na przyjęcie urodzinowe? No cóż, jeśli nie, to ma jeszcze jeden atut w dłoni.

Trzecie urodziny prosiaczka uważam za bardzo udane i urozmaicone, a i sam solenizant  jest też tego zdania:)

Oprócz fajnej urodzinowej historii, dzieci poznają cechy różnych zwierząt i związane z nimi powiedzenia, np. „Ruszasz się jak słoń w składzie porcelany”. Jest to książka do wielokrotnego czytania i oglądania. Bardzo ładnie wydana i podpowiadająca wiele tematów do rozmów z dzieckiem. Pogodna i pełna humoru. Czyta się ją i ogląda z uśmiechem i wielką sympatią. Gorąco polecam bywanie na prosiaczka urodzinach:)

 

koszyk_blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *