Szkolne wyzwania, Monika Gregorczuk, Barbara Kołtyś

szkolne wyzwania

Kiedy dziecko idzie do szkoły dla całej rodziny rozpoczyna się nowy etap, który wydaje się nie mieć końca. Często dzieci są przytłoczone nie tylko ciężkimi tornistrami, ale także nadmiarem szkolnych obowiązków, problemami z adaptacją, kłopotami z nauką…szkolne wyzwania mają wiele imion i zmieniają się wraz z wiekiem. Sześciolatek będzie martwił się brakiem najlepszego kolegi albo tym, że nie radzi sobie z liczeniem tak dobrze jak rówieśnicy. Nastolatki nie mają motywacji do nauki, często cierpią na zaburzenia odżywiania i nie stronią od używek. Jak mądrze wspierać dziecko w dorastaniu? Na to pytanie odpowiedzą nam autorki tej książki: Monika Gregorczuk i Barbara Kołtyś.  Świetny i wyczerpujący poradnik zarówno dla rodziców, jak i pedagogów!

Z zadowoleniem witam tę książkę, bo z jednej strony jest napisana przez polskie autorki i tym samym opiera się na polskich realiach, a z drugiej strony bazuje na solidnej wiedzy o „światowym” poziomie i porusza różnorodne tematy, niektóre z nich zupełnie obce dla rodziców. Dorastanie naszych dzieci to okres, który wystawia nas na wiele prób i każde wsparcie, także w postaci poradnika, może się przydać.

Kiedy kilkulatek maszeruje do szkoły, jesteśmy przeważnie dobrej myśli, pewni jego zdolności naukowych i społecznych. W najgorszym przypadku mamy nadzieję, że:”jakoś to będzie”. Ale dziecko nie jest nakręcaną zabawką, ma swój własny charakter i potrzeby. Kiedy pojawiają się pierwsze większe problemy witamy je z niedowierzaniem. To naprawdę moje dziecko nie potrafi sobie znaleźć kolegów, czyta wolniej niż inni, czy przeszkadza w lekcji? Kiedy dziecko dorasta, dorastają także wyzwania, a wiek nastoletni jest prawdziwym sportem ekstremalnym. Nie powinno się oczekiwać trudności, ale bycie świadomym rodzicem często ułatwia życie.

Autorki solidnie zabrały się do swojego zadania, rozpoczęły tematami dotyczącymi sześciolatków, takimi jak: gotowość szkolna, adaptacja do nowego środowiska, lęk szkolny, by przejść do szkolnej przemocy, specyficznych trudności w nauce, motywacji do nauki i strategii zapamiętywania. Rodzice nastolatków z pewnością chętnie przeczytają o naśladowaniu idoli, potrzebie przynależności i subkulturach, a także relacjach z rówieśnikami i konfliktach z nauczycielem. Rozdział o uzależnieniach powinien przeczytać każdy rodzic i pedagog, szczególnie szokujące były dla mnie dane na temat korzystania polskich nastolatków z internetu.

Szczególna pochwała należy się Monice Gregorczuk i Barbarze Kołtyś za podjęcie tematów, które nawet dla wielu nauczycieli po prostu nie istnieją: dysleksja, dyskalkulia, ADHD, Zespół Aspergera. Jeżeli nawet dziecku zostaje wystawiona opinia na temat specyficznych trudności, to na tym kończy się rola pedagogów, którzy najczęściej nie są przygotowani na te „inne” dzieci. Tymczasem każdemu dziecku można pomóc, trzeba tylko wiedzieć jak. Także rodzice powinni być świadomi tego, że mogą dla swego dziecka zrobić naprawdę wiele.

Szkolne wyzwania” to nie tylko teoretyczna wiedza, mnóstwo tu praktycznych rad, przykładowych ćwiczeń i zabaw, zamieszczono także kwestionariusze, które pomogą rodzicom i pedagogom rozpoznać niepokojące zachowania.

Poradnik ten odpowiada na większość pytań, które stawiają sobie rodzice i pedagodzy i rozwieje z pewnością wiele wątpliwości dotyczących szkoły i dorastania. Polecam „Szkolne wyzwania” wszystkim rodzicom i nauczycielom, którzy chcą w świadomy i mądry sposób wspierać dzieci.

koszyk_blog

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *