Świerszczyk. Wielka księga

świerszczyk

Dawno, dawno temu, w tych okrutnych czasach:) pozbawionych galerii handlowych i internetu, ważną rolę w dziecięcym świecie odgrywał Kiosk Ruchu. Było to źródło wszelkiego dobra, np. koślawych plastikowych zwierzątek, którym trudno było ustać na czterech nóżkach i innych tego typu atrakcji, ale najważniejsze były czasopisma dla dzieci, które czytało się od deski do deski. Niestety, „Miś” i „Płomyczek” już na zawsze zniknęły z półek, ale przetrwał jeden magazyn, który w tym roku świętuje siedemdziesiąte urodziny. Pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945 roku i to czyni Świerszczyka najstarszym czasopismem dziecięcym w Europie. I pomyśleć, że w tak zaawansowanym wieku można tak dobrze wyglądać, mieć tyle kreatywnych pomysłów i tak jasny umysł! Dla uczczenia tego szacownego jubilata, wydawnictwo Egmont podarowało nam niezwykły tomik: Świerszczyk. Wielka księga, lektura na całe wakacje!

Pozwoliłam sobie zerknąć na stronę magazynu i skorzystać z kilku zamieszczonych tam informacji. Autorką tytułu była pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, świerszcz za kominem miał symbolizować ciepło domowego ogniska, utracone w czasach wojny. Pierwszą okładkę stworzył słynny ilustrator Jan Marcin Szancer. W pierwszych latach, czasopismo zastępowało zniszczone podczas wojny podręczniki.

świerszczyk pierwszy

Jego historia jest długa, jak dzieje powojennej Polski, podobnie jak inne czasopisma podlegał cenzurze, jednak redaktorom udawało się nie angażować w polityczne tematy. Jedynym wyjątkiem był numer magazynu z portretem Józefa Stalina na okładce, tego nie dało się już uniknąć. Przez długie lata Świerszczyk przyciągał do siebie świetnych autorów i ilustratorów i tak zostało do dziś, dzięki temu jego jakość pozostaje niezmieniona, a kolejne pokolenia mogą uczyć się z niego, ćwiczyć swoje czytelnicze umiejętności i przede wszystkim bawić z ulubionymi bohaterami.

„Świerszczyk. Wielka księga” to zbiór najbardziej popularnych tekstów, wierszyków i historyjek obrazkowych. Autorami są: Paweł Beręsewicz, Irena Landau, Małgorzata Strzałkowska, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Melania Kapelusz, Dorota Gellner, Rafał Witek, Natalia Usenko i wielu, wielu innych.

DSC_0825

Możemy znaleźć tu świerszcza Bajetana Hopsa, Kotka Mamrotka i Zająca Kicaja, dumnie przechadzających się po stronach jubileuszowego zbioru i podziwiać urocze obrazki znanych ilustratorów. Duża różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i nikt nie zazna nudy.

DSC_0824

Szata graficzna jest naprawdę ładna i dopracowana, książkę miło wziąć do ręki, a zawartość wygląda na pierwszy rzut oka bardzo zachęcająco.

Świerszczyk dotrwał podeszłego wieku i miejmy nadzieję, że będzie cieszył sobą jeszcze wiele pokoleń. A my cieszmy się tym wydaniem, które zapewni młodym czytelnikom wiele przemiłych chwil!

koszyk_blog

2 myśli nt. „Świerszczyk. Wielka księga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *