Skrytki, Mateusz Wysocki

skrytki

Jako dziecko byłam specjalistką od tajemnych miejsc, kryjówek, zakamarków i drogocennych skarbów ukrywanych przed światem. Zawsze miałam wrażenie, że w jakimś zakurzonym, zapomnianym przez ludzi miejscu, dokonam jakiegoś wiekopomnego odkrycia i prawdę mówiąc…to uczucie mam do dzisiaj:)
Łatwo więc sobie wyobrazić, że do Skrytek zabrałam się z wielkim zapałem, choć równocześnie nieufnym wzrokiem obserwowałam otoczenie. Jeżeli ktoś ma bowiem, wpaść na trop jakiegoś sekretnego miejsca, to z pewnością będę to JA!

Mateusz Wysocki zabiera nas na wędrówkę po pełnych magii strychach, zawalonych wszelakimi wspaniałymi przedmiotami, piwnic wypełnionych smakowitymi przetworami, krętych ścieżek ogrodów, ukrytych wiejskich chat. Wszędzie tam można znaleźć coś ciekawego, a także schować rzeczy, które są naszymi sekretnymi skarbami.

DSC_0062

Nie jest trudno coś schować, ale jak znaleźć wyjątkowe mieszkanie dla swoich sekretów? Niezłym pomysłem jest włożyć je pod dywan, pod warunkiem, że nie jest to dywan latający. Dziura w podszewce może być kryjówką do końca świata, albo raczej do chwili, kiedy kurtka stanie się za mała. Pod łóżkiem jest dużo miejsca, nie będzie tam też nudno, wśród połamanych kredek, zapomnianych skarpetek i skrawków bajek. Na regale z książkami tajemnice będą czuły się wyjątkowo, książki są wspaniałymi powiernikami. A jeśli nasz sekrecik jest mały jak orzeszek, to może wystarczy mu dziurka w ścianie, albo niewielka wnęka pod korą drzewa.

DSC_0063

Taka mała książeczka, a tak pobudza fantazję i ochotę na odkrywanie wyjątkowych kącików i miejsc. Świat wokół nas wydaje się znowu niezwykły i magiczny, jak w dawnych czasach dzieciństwa. Dobrze czasami poczytać książkę dla dzieci:)

Ilustracje Agaty Królak zdobyły nagrodę graficzną Polskiej Sekcji IBBY i myślę, że w pełni zasłużenie. Nie eksplodują one kolorami i tysiącem elementów, ale ich prostota i skromność dają wyobraźni małego czytelnika dużą przestrzeń, w której zdarzyć się może wiele nieoczekiwanych i owianych tajemnicą przygód.

Powodzenia w poszukiwaniu własnych skrytek!

koszyk_blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *