Senek, Aga Kot, Michał Wierzbicki

senek

Sen nie zawsze przychodzi zaraz po zamknięciu powiek. Czasami każe na siebie długo czekać, obserwując jak zmęczony, mały lub duży człowieczek, przewraca się z boku na bok, wzdycha i zagłębia w emocje odchodzącego dnia. Ale jeśli ma się trochę cierpliwości i szczęścia, to pojawi się mały, puszysty lisek, opowiadający najpiękniejsze bajki i łagodnie przeprowadzający do krainy snów. Kiedy przysiądzie na Waszej poduszce, poczujecie wyjątkowy spokój i wszystko wyda się piękniejsze i prostsze…

Senek jest małym „agentem Morfeo”, jego zadaniem jest utulanie do snu i pomaganie dzieciom w oswajaniu ciężkich emocji, z którymi często nie mogą sobie poradzić. Blanka potrafi łatwo zasnąć, spieszy się jej do uroczych snów o tańczących księżniczkach. Senek z przyjemnością składa krótką wizytę w jej sennych marzeniach i zmienia kolor sukienki Blanki na seledynowy, jej ulubiony. Potem udaje się do swej przytulnej norki na Księżycowej Pustyni i mamusi, która czeka na niego z orzechowym budyniem.

Kolejna misja nie będzie już taka prosta, Rozalia nie jest spokojnym dzieckiem, często krzyczy, tupie i bije swoje lalki. Nie jest łatwo o spokojny sen, kiedy w duszy hula gniew, ale  Senek z pewnością będzie mógł wspomóc ją w radzeniu sobie ze złością i smutkiem. Kiedy dziewczynka będzie umiała przyjrzeć się swoim emocjom, zaczną się zmniejszać, aby w końcu całkowicie się rozpłynąć. Spokojnych snów Rozalko!

DSC_0009

Komu mały lisek złoży swoją następną wizytę, może Tobie? Mam nadzieję, że dorośli również nie są wyłączeni z listy małego Senka. Aga Kot i Michał Wierzbicki stworzyli senno – fantazyjną opowieść, która sprawia, że czytelnik czuje się otoczony opieką i ciepłem, a to jest bardzo miłe uczucie. Zdjęcia – kolaże Agi Kot, znakomicie komponują się z tekstem, obrazy nakładają się na siebie, przenikają wzajemnie. Słodkie twarze dzieci, tajemnicze krajobrazy, mały lisek przemykający się cichutko od snu do snu…czytelnik ostrożnie przewraca strony, aby nikogo nie obudzić i nie zakłócić tej czarownej atmosfery. A kto lubi słuchać bajek…i jeszcze raz…i jeszcze dziesięć kolejnych, będzie zachwycony wersją audio dołączoną do książki. Tomasz Kot i jego piękny, niski głos ukoją każdy żal i sprawią, że nawet najszerzej otwarte oczka powoli zaczną się zamykać.

DSC_0013

Ta senna wyprawa, pozostawia wiele miejsca na własne przemyślenia i marzenia. Mali czytelnicy mogą wpuścić do swojej sypialni małego Senka, albo zdecydować się, kto będzie ich osobistym „Piaskowym Dziadkiem”. Dzieci uczą się samodzielnie „rozpracowywać” swoje uczucia, nazywać je i stawiać im czoła. A jeśli będą potrzebowały wsparcia, to z pewnością przybędzie jakiś znakomity agent Morfeo, z piękną bajką i gorącym sercem i przekona je, że wszystko będzie dobrze. Przepędzi on nocne koszmary i sprawi, że sen stanie się znowu najwspanialszym odpoczynkiem i wędrówką po najbardziej urokliwych miejscach, usianych marzeniami.

Spokojnych snów mali i duzi! Słodkich snów!

koszyk_blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *