Pod ziemią. Pod wodą, Aleksandra, Daniel Mizielińscy

pod ziemią nowy

Ziemia jest nadzwyczaj ciekawą planetą, ale zastanawialiście się kiedyś, co znajduje się „piętro niżej”? Przyszedł czas, aby zajrzeć tam, gdzie nie sięga nasz wzrok i poznać tajemnice podziemnego świata i podwodnych otchłani. Drzwi do tych krain otworzą przed nami autorzy „Pod ziemią. Pod wodą” wydawnictwa Dwie Siostry, kilka kroków w dół i hooop, jesteśmy i możemy podziwiać!

Książkę można zacząć czytać od dowolnej strony, moją wędrówkę rozpoczynam od zejścia pod ziemię. Pierwsza strona to małe i duże żyjątka, poczynając od bakterii, a kończąc na olbrzymiej dżdżownicy australijskiej. Potem przychodzi kolej na mrówki i mieszkańców nor. Niektórzy z nich są naprawdę oryginalni, taki np. piesek preriowy ma osobne „pomieszczenie” przeznaczone na toaletę, a borsuki są niezwykle pedantyczne.

DSC_0846

Po tych odwiedzinach, czas zająć się florą i jadalnymi korzeniami, bulwami i cebulami i wyjątkowo obejrzeć drzewa od dołu:) Kolejne strony to rury, przewody i podziemne tunele, tutaj czujemy prawdziwy podziw dla dzieła człowieka i technicznych rozwiązań. Drążąc tunel można znaleźć jakąś niepozorną skorupkę, czy kosteczkę, kolejnym tematem są również wykopaliska archeologiczne.

DSC_0848

I tak, warstwa po warstwie dochodzimy do jądra Ziemi, gdzie naprawdę jest bardzo gorąco. Aby uniknąć tej spiekoty, obracamy książkę i już…jesteśmy pod wodą. Chłodno tu i przyjemnie, nie brak też towarzystwa w postaci różnorodnych żyjątek. Najpierw nurkujemy w jeziorze, które są największymi zbiornikami słodkiej wody na naszej planecie, potem skaczemy do słonej wody oceanu.

DSC_0842

Na tej niezwykłej wyprawie możemy nauczyć się wiele o środowisku wodnym, o tym co pływa, a co tonie, o ogromnych podwodnych dziurach i zasadach nurkowania. Poznamy nawet stroje do zwiedzania głębin naszych pradziadków i pierwsze statki podwodne. Staniemy również oko w ( bardzo duże) oko z morskimi olbrzymami, przy których poczujemy się jak znany z bajki Pan Maluśkiewicz. Podróż zakończymy w najgłębszym miejscu świata, gdzie w realnym życiu raczej nie uda nam się dotrzeć.

DSC_0843

Nie będzie łatwo powtórzyć wielkiego sukcesu „Map”, ale i tym razem Aleksandra i Daniel Mizielińscy popisali się niezwykłą kreatywnością i dążeniem do perfekcji, zarówno w wyborze informacji, jak i w stronie graficznej książki. „Pod ziemią. Pod wodą” zaprasza do świata wiedzy, inspiruje do dalszego jej zgłębiania i pokazuje, jak przyjemna może być nauka. Wydawnictwo „Dwie Siostry” zadbało o to, że książka wygląda wspaniale i pewnie trafi nie tylko do polskich księgarni. Polecam gorąco!

koszyk_blog

 

Jedna myśl nt. „Pod ziemią. Pod wodą, Aleksandra, Daniel Mizielińscy

  1. Przypomina to trochę moje książki z dzieciństwa, w których prezentowano przekroje różnych budowli (np. zamków), maszyn (np. okrętów) i innych.
    Natomiast powyższe przekroje podziemne i podwodne to idealna nauka dla dzieci, które dowiedzą się więcej o zwyczajach zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *