Miś, Tygrysek i nowi przyjaciele – Janosch

mis, tygrysek i nowi przyjaciele

Czytelnicy wielu krajów, mali i duzi, oszaleli na punkcie Janoscha, a raczej, na punkcie stworzonych przez niego postaci. Oszalałam razem z nimi. Było to przed wielu laty, gdy fascynacja Misiem i Tygryskiem osiągnęła apogeum. Z czasem szaleństwo się uspokoiło, ale Janosch i jego książki pozostały. Nie była to chwilowa moda, stworzony przez niego świat jest i będzie aktualny. Ucieszyłam się ogromnie, gdy Miś z Tygryskiem zawitali wreszcie do Polski. Zasmuciłam się ogromnie, gdy się okazało, że Janosch nie spotkał się u nas z takim zachwytem, jakiego oczekiwałam.

Potrafię czytać i oglądać niektóre tytuły na okrągło. Wciąż odnajduję nowe szczegóły w ilustracjach i wciąż zaśmiewam się z różnych powiedzonek. Był czas, ten szalony, gdy z mężem i znajomymi, wplataliśmy w rozmowę cytaty z Janoscha, opowiadaliśmy sobie różne sceny po raz enty i zawsze było przy tym głośno i radośnie. Po jakimś czasie dołączyła do naszych rozmów córka, która jednak nie uległa do końca Misiowo – Tygryskowej fascynacji, ku mojej rozpaczy;)
Mieliśmy w domu prawie wszystkie jego tytuły, chciałam jej dokupić do książek przytulanki, a może pościel z motywem bohaterów? Nie chciała, wolała inne książkowe postaci, a ja zrozumiałam, że nie każdego Janosch musi tak zachwycać jak nas – zagorzałych fanów. Nie liczyłam się jednak z tym, że w Polsce spotka się z tak małym zainteresowaniem. Jeśli jest inaczej, to proszę mi o tym koniecznie napisać.

janosch blog 1

Świat Misia i Tygryska, którzy mieszkają sobie razem w przytulnym domku, jest prosty i rządzi się swoistą logiką, która jest tak urocza, zabawna i dowcipna, że powinno się te książki przepisywać na poprawienie nastroju. Miś i Tygrysek są wielkimi przyjaciółmi, co nie znaczy, że nieraz nie chcą jeden drugiego pouczyć, czy leciutko, tak troszeczkę wykorzystać. Miś jest bardziej dobrotliwy, Tygrysek bardziej sprytny, ale uzupełniają się znakomicie.
Otwieram książkę, przeglądam pierwszy rozdział i już mi wesoło. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: Zając Pocztowy przyniósł przyjaciołom list, zaadresowany do nich obu. Tygrysek bardzo sobie jednak rości do niego prawo. Jak to argumentuje?

” A w ogóle, to wszystko jest i tak moją własnością. Trzeba to w końcu wyraźnie powiedzieć.
– Ale właściwie  dlaczego ma tak być? – zapytał  Miś.
– Dlatego, że ty byś mi ofiarował wszystko, co do ciebie należy, bo jesteś moim przyjacielem. Wiec i ten list należy głównie do mnie. Czy teraz to wreszcie zrozumiałeś?
– Tak – powiedział Miś.”

:)))))))))))) Czy Was też to tak śmieszy jak mnie, czy śmieję się teraz sama?

W świecie Misia i Tygryska wciąż coś się dzieje i nawet małe zdarzenia, mają tutaj wielką wagę, bo okraszone są ich specyficznymi zachowaniami i powiedzeniami. W tej książce wybiorą się na spotkanie z wujkiem Puszkinem do Hamburga i będzie to baaardzo przygodowa i zabawna historia, która skończy się, jak zwykle, powrotem do domu, gdzie jest najlepiej i gdzie ich przyjaciel Kret każdego dnia, skoro świt wylicza trzy cuda, które ich czekają:
„- Po pierwsze czeka nas nowy dzień. po drugie mamy wszystko, czego nam potrzeba. po trzecie, zaraz pójdziemy się kąpać”

Zamieszkać z nimi, po prostu zamieszkać!:)

Miś i Tygrysek to moi faworyci, ale Janosch stworzył wiele innych ciekawych postaci, które są również bohaterami tej książki. W drugiej części wszystko kręci się wokół zajączków, które z pewnością owiną sobie wokół palca czytelników idąc za przykładem Misia i Tygryska.

janosch blog 2 Cieszę się, że na rynku wydawniczym znowu pokazało się kilka pozycji tego wspaniałego autora, którego miałam okazję poznać osobiście. Ten ciepły, pełen dystansu do siebie i życia człowiek, autor i ilustrator, tylko wzmógł mój podziw dla swojej twórczości, którego byłam, jestem i będę zagorzałą FANKĄ!:)

Gorąco polecam również tytuł „Panama”, „Miś i Tygrysek idą do szkoły” i wszystkie inne pozycje, także te dla dorosłych czytelników.

koszyk_blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *