MAUM dom duszy, Heekyoung Kim, Iwona Chmielewska

maum

Niewiele jest książek, przez które wędruje się stąpając na palcach, aby nie zakłócić najcichszej myśli. Nieczęsto zdarza się, że najdelikatniejsze słowa i kreski odciskają w naszym wnętrzu głębokie ślady. „MAUM dom duszy” otwiera przed nami taki właśnie świat – subtelny jak skrzydło motyla, którego dotyk czujemy bezpośrednio w sercu.   

Nie wiem wiele o koreańskiej autorce Heekyoung Kim, w Polsce znamy ją jedynie z książki „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”, malowniczego tytułu poświęconego kartografii. Iwony Chmielewskiej nie trzeba nikomu przedstawiać, jej ilustracje są niezmiennie ogromnym przeżyciem. Nie istnieją słowa podziwu, których nie napisałam pod jej adresem i ciągle na nowo czuję się zaskoczona, poruszona i pełna zachwytu nad każdą książką sygnowaną przez tę artystkę. Czy myślicie, że tym razem będzie inaczej?

maum 2

Prawdą jest, że tym razem chciałabym stopić się z atmosferą tej lektury i nie być zmuszona już nigdy jej opuszczać. Z każdej postaci, z każdego skrawka strony emanuje nie tylko doskonały spokój, ale i dogłębna mądrość będąca wielkim kontrastem do głośnego i powierzchownego świata, który zazwyczaj jest naszym udziałem. Jak dobrze jest poczuć nagle nie tylko duszę „małomównej matki”, „kolegi, który lubi sam bawić się w kącie” i właśnie narodzonego niemowlęcia, ale także swoją własną. Czym jest dusza?

maum_4

Jest jak dom pełen schodów, okien i zakamarków. Przepływają przez niego emocje, jego pokoje stają się czasami ciasne i ciemne, innym razem wpada do nich oślepiające światło. Niektóre drzwi zapraszają do wejścia, inne na zawsze pozostają zamknięte. Jednego dnia jesteśmy szczęśliwi, a następnego włada nami smutek i apatia.

maum 1

Pewnego dnia, pomimo niepokoju i wątpliwości wpuścimy do naszego domu duszy ukochaną osobę. Wskażemy jej najwygodniejsze miejsce i zobaczymy jak dom ożyje w pełnym świetle. A kiedy przyjdą chwile, w których stracimy z oczu naszą własną duszę, będziemy mogli liczyć na inne, przychodzące nam z pomocą.

maum3

„MAUM dom duszy” to książka, która wyzwoli w dzieciach cząstkę dojrzałości, a jednocześnie pozwoli dorosłym spojrzeć na świat oczami dziecka. Otworzy bramy, które dotąd były zamknięte i zdmuchnie kurz zalegający w najpiękniejszych zakątkach naszego wnętrza. Nawet jeśli będzie to trwało tylko krótką chwilę, naprawdę warto.

koszyk_blog

 

 

Jedna myśl nt. „MAUM dom duszy, Heekyoung Kim, Iwona Chmielewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *