„Dwoje ludzi”, Iwona Chmielewska

dwoje ludzi

Nie ma nic wspanialszego, niż relacja dwojga ludzi. Nic nie napawa nas taką radością, ale czasami również bezgranicznym smutkiem. Blaski i cienie, światło i mrok, spójność i rozdzielność…związek jest wszystkim po trochu.

Iwona Chmielewska, mistrzyni pięknych, poetyckich obrazów i krótkich, metaforycznych tekstów, tym razem otworzyła przed nami drzwi do świata dwojga ludzi, którzy „mogą być jak dwie osobne wyspy na oceanie, narażone na te same sztormy i ogrzewane tym samym słońcem…” lub „jak dwa okna pokoju wychodzące na tę samą stronę świata.”

baśnie, prosiaczki, kontrastowe 034

Czasem relacja bywa dwustronnym dawaniem i braniem, w innych, jedno daje, a drugie przyjmuje. Są ludzie powiązani ze sobą jak „maszt i żagiel”, tylko razem mogą żeglować przez życie, pojedynczo są jedynie jednym elementem puzzli.

Bywają też chwile, kiedy dwoje ludzi unika się „jak dzień i noc”, gdy jedno przychodzi, odchodzi drugie.

baśnie, prosiaczki, kontrastowe 035

Każda strona przynosi nowy obraz życia dwojga ludzi, tego co ich łączy i tego, co czyni ich indywidualnościami. Bardziej wyraźnie i piękniej, nie można było tego opisać. Ilustracje autorki wciągają nas w jakiś „świat po drugiej stronie lustra”, w którym każde słowo i każdy element obrazu ma ogromną wartość. Nie ma tu zgiełku i rozbieganych myśli, nie ma potoku słów i buzujących emocji. Jest harmonia, nawet w tych miejscach, gdzie wcale jej nie oczekujemy.

baśnie, prosiaczki, kontrastowe 037

Prawdziwa sztuka nie zna kompromisów, pytań w stylu: „Czy ja to sprzedam?” i „Czy ktokolwiek będzie chciał to przeczytać?” Jestem pewna, że Iwona Chmielewska, ani przez chwilę nie zadawała sobie takich pytań, zresztą jej grono fanów na całym świecie pokazuje, że czasem brak komercji jest najlepszym atutem sprzedażowym.

To książka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pierwszym pomoże spojrzeć na relacje międzyludzkie z zupełnie innej strony, zobaczą siebie jako żagiel nie mający szansy na podróż bez masztu, albo jako jedno z drzew, które nie pozwala drugiemu urosnąć w jego cieniu. Dzieci mogą zajrzeć do tajemniczego świata dorosłych, aby zrozumieć trudniejsze sytuacje, których czasami są świadkami. To pewnie dla nich jest ten ostatni tekst:
„Gdy dwoje ludzi żyje razem, bywa, że mogą zrobić wszystko. Nawet trzeciego człowieka”.

koszyk_blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *