Legenda o Sally Jones, Jakob Wegelius

legenda o Sally Jones

Dramatyczne, fascynujące, romantyczne, takie było życie Sally Jones. Jestem przekonana, że niesamowita atmosfera tej książki wciągnie każdego, niezależnie od wieku. Czytając, chciałoby się śpiewać stare marynarskie piosenki, poczuć zapach morza i kołysanie fal. Ostrzegam jednak, że to lektura dla twardzieli, którzy nie boją się wyzwań i niebezpieczeństw. Taka właśnie była tytułowa Sally Jones: odważna, wierna i przepełniona nadzieją. Choć los naprawdę nie był dla niej specjalnie łaskawy. Urodziła się w afrykańskiej dżungli w burzową, bezgwiezdną noc. Nestor rodu wywróżył, że małpkę ( nie wspomniałam jeszcze, że była gorylicą:) dotknie w przyszłości wiele nieszczęść. Cóż za mało nęcące wejście w życie…Już wkrótce przepowiednia zaczęła się spełniać. Na jej stado napadli kłusownicy, porwali małą gorylicę i zabrali na targ, aby ją sprzedać.

DSC_0957

Nabył ją turecki handlarz Ali Kazim, aby podarować swej pięknej narzeczonej. Żeby uniknąć opłat celnych, przeszmuglował małpkę w wózku dziecięcym z i fałszywym paszportem, według którego była sierotą pochodzącą z Irlandii o imieniu Sally. W Stambule nie zaznała szczęścia. Fatima, ukochana handlarza, spodziewała się raczej kosztowności niż zwierzątka, które natychmiast ugryzło ją w palec. Po długich miesiącach niewoli, Sally zainteresowała się bogata wdowa z Hamburga.

DSC_0956

 Jej plany związane z gorylicą zdawały się być bardzo konkretne i niekoniecznie prawe, ale Sally była bardzo szczęśliwa u Frau Schultz. Ich wspólne zabawy w szukanie schowanych rzeczy wyglądały bardzo niewinnie, a małpka każdego dnia stawała się sprytniejsza. Z czasem umiała znajdować biżuterię w zamkniętych szafkach czy papiery wartościowe w sejfach, a w mieście rozeszła się wiadomość o niewiarygodnie zręcznym włamywaczu, któremu nie oparł się żaden skarbiec.

DSC_0952

Ale przestępcza kariera nigdy nie trwa długo, niezbyt szacowna wdowa musiała uciekać z miasta, a Sally trafiła do ZOO, gdzie nie była zbyt szczęśliwa, aż do chwili przybycia orangutana Baby. Baba opowiadał o życiu w tropikalnym lesie i o błogim lenistwie wśród konarów drzew.  Sally nie pamiętała już dżungli, a jednak z przyjemnością słuchała tych opowieści. I już wkrótce była pewna, że nigdy więcej nie chce się rozstawać z Babą.

DSC_0953

Los wiązał z nią jednak inne plany, już wkrótce została sprzedana trupie teatralnej, a później wylądowała na statku i prowadziła marynarskie życie. Jej kompanem stał się Chief O’Reilly, z którym szczerze się zaprzyjaźniła.

DSC_0954

Kolejne strony przynoszą wiele nowych przygód. Jak widać, krótkie streszczenie choć części z nich nie jest możliwe. Życie Sally to nie sielanka, ale wyrasta z niej dzielna i zaradna gorylica, która radzi sobie w najbardziej dramatycznych sytuacjach i której żaden czytelnik nie potrafi się oprzeć:) Tak jak Sally w Babie, tak ja zakochałam się w tej książce, jej gwałtownych zwrotach akcji, podkolorowanych dramatach i niezrównanym klimacie przygody. Autor potrafi świetnie manipulować słowami i obrazami i tak naprawdę do końca nie byłam pewna, czy ta opowieść będzie miała pozytywny koniec. Nikt tu czytelnika nie głaszcze po główce, nikt nie obiecuje, że poczciwej gorylicy nic się nie stanie, tutaj trzeba przeżywać z Sally gorzkie chwile i mieć sporo nadziei.

DSC_0955

Ilustracje autora mają w sobie coś magicznego, każda strona wciąga nas jak tornado w sam środek tej historii i zmusza do zapomnienia o zewnętrznym świecie. Sceny zmieniają się w ekspresowym tempie, jedną stopę mamy więc jeszcze na ulicy Stambułu, a druga wygrzewa się już na plaży Borneo. Gdyby nie towarzystwo spokojnej i dobrodusznej Sally, nikt by pewnie nie zniósł tego tempa. Ale z nią wszystko jest możliwe.
„Legenda o Sally Jones” to jedna z najbardziej oryginalnych lektur, jakie ostatnio trzymałam w dłoni. Choć mówiąc uczciwie, to raczej „Sally Jones” trzymała mnie i do tej pory nie chce puścić:)

koszyk_blog

 

Jedna myśl nt. „Legenda o Sally Jones, Jakob Wegelius

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *