„Królowa Śniegu”, H.Ch.Andersen, Vladyslav Yerko

królowa śniegu

Za każdym razem, gdy mam tę książkę w ręce, ogarnia mnie tak wielki zachwyt, jakbym po raz pierwszy widziała tę pięknie wydaną baśń. A zbliżająca się zima, okres świąteczny, dodają jej jeszcze uroku i blasku. Myślę sobie, że tak właśnie powinny wyglądać świąteczno – zimowe prezenty. Kupić komuś bliskiemu taką książkę, to czysta radość, która nie kończy się w chwili zakupu, ale trwa podczas jej oglądania, czytania i pakowania, które jest również bardzo ważne.TAKA książka wymaga specjalnej oprawy, powinna zapowiadać niezwykłą zawartość. I nie sposób nie wyobrażać sobie, jak szeroko otwierają się oczy obdarowywanego, jak zbiera się w nich radość, zachwyt…

królowa sniegu 1

Nie może być inaczej. Już sam wygląd jest imponujący. Duży format, twarda okładka z obwolutą i ilustracja, która obiecuje magię, baśniowy nastrój i wzruszenia. Myślę nie tylko o samej historii, ale też o wzruszeniu estetycznym, które wywołuje tak doskonała całość.

Vladyslav Yerko to ukraiński artysta, wielokrotnie nagradzany za swoje prace. Najwyższe uznanie przyniosła mu jednak właśnie „Królowa Śniegu”, która została uznana w Stanach Zjednoczonych za najpiękniejszą książkę dziecięcą roku 2006 i za którą otrzymał nagrodę Anderson House Foundation.

królowa śniegu 2

Bardzo lubię świąteczne prezenty, które można już w czasie Świąt wykorzystać, takie, które urozmaicą świąteczne dni i dodadzą im uroku. Wyobrażam sobie rodzinno – świąteczne czytanie, w przytulnym miejscu, z widokiem na choinkę, z zapalonymi świeczkami, gdy przenosimy się w świat Gerdy i Kaya, śledzimy z zapartym tchem ich losy i z obawą obserwujemy malejącą ilość stron.

Baśnie Hansa Christiana Andersena należą do moich ulubionych. Już jako dziecko przedkładałam je nad inne. Lubiłam ich smutek i wzruszenie, które wywołują. Moje wydanie nie miało żadnych ilustracji, było źle sklejone, a czcionka była bardzo mała. Mimo tego uwielbiałam je czytać, bo Andersen, to dla mnie baśniowy mistrz. Tym większy czuję podziw dla ilustratora, który stanął na wysokości tego trudnego zadania i spisał się również po mistrzowsku. Brawo!
Gorąco polecam!

królowa śniegu 3
koszyk_blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *