Kopciuszek, Charles Perrault, Roberto Innocenti

kopciuszek

Kiedy słyszymy historię biednej dziewczyny i bogatego młodzieńca, których połączyła dozgonna miłość, natychmiast kojarzymy ją z historią Kopciuszka. Historia Charles’a Perrault zainspirowała wielu współczesnych twórców i wciąż pobudza wyobraźnię, wywołuje uśmiech na dziewczęcym licu i przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe. Ale nawet pan Perrault otworzyłby szeroko oczy ze zdziwienia, na widok swojego dzieła ilustrowanego przez Roberto Innocentiego…Brak tu bajkowej oprawy znanej nam z innych wydań, akcja przeniesiona jest na angielską prowincję lat dwudziestych minionego wieku, co oznacza krótkie fryzurki, małe kapelusiki i sukienki z obniżonym stanem, zamiast długich kędziorów, diademów i sukni „bezy”. I jak to wygląda? Przepięknie!

DSC_0971

Pewien szlachcic ożenił się po raz kolejny i z wiadomych tylko sobie powodów wybrał niewiastę wyniosłą i pyszną. Rodzinę powiększył także o jej dwie córki, równie przykrego usposobienia. Sam był ojcem pięknej i dobrej panienki, która stała się natychmiast ofiarą kpin i ataków złości macochy i jej córek. Dziewczyna została obarczona najgorszymi obowiązkami domowymi, spała na strychu, a po ciężkiej pracy odpoczywała w kącie pieca, przez co okrzyknięto ją zgodnie…Kopciuszkiem.

DSC_0972

Ale jak to w bajkach bywa, najbardziej prawa i dobra panna poślubi królewskiego syna, nawet jeśli przyjedzie karocą zrobioną z dyni i powożoną przez szczura:) Kopciuszek poślubił księcia, a swoim przybranym siostrom przebaczył i nawet wolno im było wyjść za mąż za znacznych dworzan. Tym razem ( jak miło) zostało nam oszczędzone ociosywanie zbyt dużych stópek i tym podobne szczegóły. Nie napisano, co spotkało macochę, więc przypuszczam, że tuła się wciąż po świecie i narzeka na niesprawiedliwość losu.

DSC_0973Każdy z nas zna tę historię, ale Roberto Innocenti sprawił, że pokazała się z zupełnie innej strony, nabrała rumieńców i blasku. Piękne ilustracje przenoszą nas do innej rzeczywistości, pełnej tajemnicy, skrywanych emocji i nadziei na inne, lepsze życie. Bajkowa sceneria, barwne lata dwudzieste czy XXI wiek…marzenia zawsze pozostają takie same. Niech więc zwycięża dobro, a piękne, szlachetne panny mają zawsze odpowiedni rozmiar bucików:)

koszyk_blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *