W góry! Piotr Karski

w-gory

Po zapoznaniu się z tą lekturą wiem już z całą pewnością, że odpowiedzią na pytanie: „Góralu, czy Ci nie żal?” będzie zawsze i po wsze czasy: „Żal, żal i jeszcze jak żal!” Góry to bowiem coś nadzwyczajnego, więc warto się im przyjrzeć bardzo wnikliwie, a potem spakować wygodne buty i wyruszyć na wyprawę. W góry, oczywiście!

Pamiętacie te „interesujące” lekcje geografii? Mapki pokryte tajemniczymi kolorami i definicje, które doprowadzały do ataków ziewania. Obawiam się, że dzisiejsze podręczniki są równie ciekawe, z tym większą przyjemnością sięgam po lekturę, która jest nie tylko kształcąca…ona jest po prostu wspaniała!

Tu też są mapy i nawet definicje. Trzeba w końcu zrozumieć jak powstają góry i czym są płyty tektoniczne. Aby  zrozumieć, czym są góry zrębowe autor prosi nas o połamanie tabliczki czekolady i poobgryzanie jej górnej warstwy – gór zrębowych, mniaaam. Teraz rysujemy wulkan wynurzający się z oceanu, a na następnej stronie oczekują nas skamieniałości, które trzeba dokładnie „posegregować”. Uff…wstęp wymagał wyjątkowego skupienia, ale teraz przyszedł czas na radosną twórczość. Rysujemy zabawki małych górali, a zaraz potem góralski dom naszych marzeń. Należy „ubrać” parę górali, pokolorować haft Indian Otomi, a potem swojski wełniany sweter. Na kolejnych stronach poznajemy góralskie instrumenty, podhalańską gwarę i uczymy się budować barometr. Poznajemy także listę rzeczy, które należy zabrać ze sobą na górską wyprawę. Zaznajamiamy się nie tylko z polskimi górami, ale także poznajemy najdalsze górzyste zakątki. Badamy jaskinie, zaglądamy do nory świstaka, projektujemy własne narty i deski snowboardowe. Nie wiem, czy to nadmiar wrażeń, czy górskie powietrze, ale czuję się naprawdę oszołomiona!

w-gory-1

Być może jest to jednak zasługa tej książki, która jest niezwykłą wędrówką poprzez 224 strony górzystego terenu z gwarancją prawdziwej zadyszki, ale i wyśmienitego humoru. Wydawnictwo Dwie Siostry, które nie szczędzi nam wspaniałych tytułów i tym razem postawiło na doskonały pomysł i świetną grafikę. Oczywiście nie zapominajmy o walorach edukacyjnych. Z prawdziwym rozrzewnieniem myślę o ogromie wiedzy, który zgrabnie prześlizguje się poprzez górzyste strony. Próżno szukać tu nudy, czytelnik nie ma chęci na ziewanie i drzemkę nad mapą fizyczną świata.

w-gory-2

Jest doskonała zabawa, która pozostawia po sobie mnóstwo mądrości, kreatywności i ochoty na więcej. Czy potrzeba jeszcze więcej słów? Czas w góry!

koszyk_blog

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *