Dar totemów. Baśnie indiańskie, Vladimir Hulpach

dar totemów baśnie indiańskie

Nigdy nie czytałam Karola Maya, a filmy oglądane przeze mnie w dzieciństwie, przedstawiały Indian jako dzikich kolekcjonerów skalpów, ich kultura pozostała więc dla mnie niezmierzona i pełna sekretów. Ale nigdy nie jest za późno, aby dowiedzieć się czegoś nowego, choćby z książki dla dzieci. Przepraszam…najchętniej z książki dla dzieci:)

Ta książka to dzieło dwóch Czechów: autora Vladimira Hulpacha i ilustratora Josefa Kremlacka i po zlustrowaniu kilku pierwszych stron wiedziałam, że Czesi to mają z pewnością indiańską duszę!

Kiedyś Matka Ziemia pogrążona była w Wielkim Śnie, a cały świat zatopiony był w ciemnościach, do chwili kiedy na niebie obudził się mały, biały obłoczek. Powoli i po omacku ruszył na wschód, staczając po drodze walkę ze strasznym czarnym obłokiem, który był strażnikiem Wielkiego Snu. A kiedy z walczących zaczął lać się pot, krople łączyły się ze sobą, a na Ziemię spadł rzęsisty deszcz, który przyniósł życie. Tak głosi przynajmniej znana baśń Indian Nawaho. Inne indiańskie legendy opowiadają o tym jak orzeł wykradł złym duchom słońce, o pochodzeniu ognia i powstaniu gwiazd i tęczy, o mądrych zwierzętach i dzielnych, czerwonoskórych bohaterach.

DSC_0170

Każdą opowieść czytałam z równą uwagą i ciekawością, bo książka ta nie pozostawia czytelnikowi innego wyboru, tylko czytać, czytać i czytać…Historię są piękne i choć opowiedziane prostym językiem, to jednak poetyckie i „melodyjne”. Nawet złe duchy nie robią specjalnie na nikim wrażenia, bo treść emanuje wyjątkowym spokojem i harmonią, pewnie dlatego, że w świecie Indian wszystko jest związane z przyrodą i jej prawami. Siły natury są czczone i traktowane z wielką pokorą, Ziemia jest przedmiotem kultu.

Szata graficzna jest właściwie idealna, nie tylko piękna, ale i przejrzysta, z czcionką ułatwiającą czytanie. Niektórzy wydawcy „oszczędzający” miejsce i ściskający tekst, powinni przyjrzeć się tej pozycji i przeżyć prawdziwy czytelniczy komfort. Ilustracje są świetne, doskonale współgrają z tekstem i robią wrażenie.

DSC_0169

„Dar totemów” pozwolił mi na zrobienie choć kilku drobnych kroków do świata indiańskiej kultury. Była to piękna inspiracja, która może zapoczątkować wielką indiańską przygodę. Polecam gorąco!

koszyk_blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *