Danuta Wawiłow dzieciom, wyd. Nasza Księgarnia

Danuta Wawiłow dzieciom

Gdy moja córka była małą dziewczynką, dostała w prezencie książkę z wierszami Danuty Wawiłow. Od razu obie się w tych wierszach zakochałyśmy, odnalazły i właśnie do nich, najczęściej wracałyśmy i wciąż wracamy. Pięknie napisane i co najważniejsze, napisane ze zrozumieniem dziecięcej wrażliwości i dziecięcego świata. Jest w nich ogromna sympatia dla dzieci, ich emocji i problemów. A przy tym, duża doza humoru, fantazji i poezji.
Wspaniale się je czyta, powtarza, cytuje w odpowiednich okolicznościach. Gdyby ktoś je „przegapił”, prawdopodobnie będzie niektóre z nich czytał w szkole, ale wielką szkodą byłoby nie sprawić dziecku i sobie tej przyjemności i nie przeczytać tych wierszy w domowym zaciszu. I polecam nie ograniczać się do kilku, tylko zachłysnąć światem Danuty Wawiłow. Warto! 

Jakiś czas temu odetchnęłam z ulgą, bo pokazało się bardzo ładne wydanie wierszy tej autorki. Wreszcie miały odpowiednią oprawę! Wydanie, które mam przed sobą – Danuta Wawiłow dzieciom, satysfakcjonuje mnie jeszcze bardziej, ponieważ oprócz ładnej oprawy, jest pierwszą, tak obszerną antologią tej autorki. Są tu zawarte wszystkie znane i nieznane wiersze, bajki, opowiadania oraz dialogi z tomu „Teatrzyk Parapet”. Całe bogactwo twórczości Danuty Wawiłow! Wspaniałego czytania na wiele, wiele godzin.

Danuta Wawiłów ilustracja 3

O czym pisze Danuta Wawiłow? O sprawach dzieciom bardzo bliskich. O zapachu czekolady, o tym, że ukochana stara kopareczka jest droższa niż najpiękniejsze nowe zabawki, o ciągłym pośpiechu, w którym żyjemy my, dorośli. O dziecięcych marzeniach i pragnieniach. Dziecięcej wyobraźni. O tym, że dzieci dostrzegają nasze smutki i troski i że widzą znacznie więcej niż się nam wydaje. O świecie, który jest otwarty, świeży i nie skażony ograniczeniami. W nim wszystko jest możliwe. Ale także o samotności, dziecięcych lękach i obawach. Każdy wiersz porusza, uwrażliwia, raz bawi, raz zachęca do przemyśleń. Każdy, na swój sposób, zachwyca.

wawilow dziewczynka

Danuta Wawiłow pisała również dla rodziców. Zabieganym, zapracowanym dorosłym, ułatwiła zadanie, opowiedziała wprost o tym, czego dzieciom brak, co im w duszy gra i jak widzą nas, dorosłych. Jej wiersze tworzą porozumienie między pokoleniami. Nakłaniają do zatrzymania się i obserwowania chwili, do nałożenia dziecięcych okularów i spostrzegania świata z całą jego wspaniałością. Zachęcają, by bawić się z dziećmi i czerpać z tego radość. Zachwycać się każdą porą roku i każdym jej objawem. Dostrzec drobiazgi i czas, by je z dziećmi omówić. Odkurzyć naszą wyobraźnię, a będzie nam łatwiej rozmawiać i rozumieć dzieci.

Proszę podać jakiś tytuł, a ja na pewno znajdę go w tym zbiorze, który został wspaniale zilustrowany przez Jolę Richter – Magnuszewską. Każdy tytuł, to osobna plastyczna opowieść, doskonale dopasowana do nastroju tekstu.

Danuta wawiłow dzieciom ilustracja 2

Zaletą tego wydania są także „dodatki” w formie Wstępu Natalii Usenko – córki pisarki oraz ciekawe informacje o autorce i ilustratorce książki wraz z ich zdjęciami. Całość doskonale dopracowana pod każdym względem. Z ogromną przyjemnością – polecam.

koszyk_blog

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *