D.O.M.E.K

pobrane domek

Właśnie wybieram dla siebie dom. Ponieważ lubię łagodne kształty zastanawiam się nad domem „bąblowcem”, w którym właściwie wszystko jest okrągłe, ale „domek – żółw” przekonuje mnie swoją funkcjonalnością…na zimę zmniejsza się go, aby łatwiej go było ogrzać. Zastanawiam się również nad „domem – walizką”, który można dzielić za pomocą przesuwanych ścianek, a w podłodze poukrywane są dodatkowe pomieszczenia; kuchnia, sypialnia, biblioteka, czy nawet w pełni wyposażona sauna. Klucze od tych „dodatkowych” mogłabym ukryć przed resztą domowników…
Zanim ktoś pomyśli, że żyję w jakimś odmiennym Universum, muszę zaznaczyć: opisane domy naprawdę istnieją i to na naszej planecie. Te architektoniczne unikaty, zilustrowali i opisali Daniel Mizieliński i Aleksandra Mizielińska( wtedy Machowiak) w swojej obsypanej nagrodami książce, o skromnym tytule: ”D.O.M.E.K”.
Skromniuchny tytuł niech nikogo nie zmyli, za nim kryje się całe morze kreatywności…architektów, autorów tej książki i wydawnictwa Dwie Siostry, które wydając ją w roku 2008, weszło na zupełnie nowe tereny literatury dziecięcej. Pomimo, że przedstawione budowle są nieprawdopodobne pod każdym względem, ta książka miała szansę ziać nudą i porastać kurzem…książka o architekturze dla dzieci…czy to wróży coś dobrego?
Owszem, jeśli wezmą to w swoje ręce tak utalentowani ludzie, jak państwo Mizielińscy. To oni podeszli do tego pozornie nie-dziecięcego tematu z taką kreatywnością i dystansem, że wzbudzili podziw czytelników na całym świecie. To oni sprawili, że książkę można oglądać w nieskończoność, ciągle odkrywając nowe szczegóły, uśmiechając się pod nosem i wzdychając z podziwem. Każdą budowlę ukazali z jej najbardziej frapującej strony, pokazując jej funkcjonalność, piękno i myśl przewodnią budowniczego. Zwięzłe opisy pozostawiają młodemu czytelnikowi dużo przestrzeni do rozmyślań i samodzielnych wniosków.
Dom – zasłonka, wielki dom z wielkimi kolcami, dom – orzeszek, domek – przylepka…wszystkie one istnieją i wszystkie są zamieszkane. Aby je zobaczyć, musielibyśmy okrążyć cały glob. Albo otworzyć D.O.M.E.K…

koszyk_blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *