O czym szumią wierzby, Kenneth Grahame

o czym szumią okładka

Kenneth Grahame, urzędnik bankowy wysokiego szczebla, człowiek szanowany i ambitny, był również czułym ojcem chorego syna, którego nazywał pieszczotliwie Myszką. To dla niego tworzył historie, które opowiadał chłopcu do poduszki, były one źródłem i początkiem tej powieści.
Wyobrażam sobie, jak po łóżku małego Alastair’a, maszerowali ochoczo mieszkańcy norek i podziemnych korytarzy: Kret, pan Borsuk, Szczur Wodny, jak z piskiem hamulców, nadjeżdżał swoim automobilem szalony Ropuch. Robili pewnie pikniki na poduszce i chowali się w zagłębieniu pierzyny, aby przeczekać zimową zawieruchę. Albo leżeli w milczeniu, aby usłyszeć…o czym szumią wierzby.

O czym szumią wierzby, cudowna opowieść, która należy do klasyki literatury dziecięcej i po wielu latach, nie straciła swojego uroku, humoru i niebywale ciepłego klimatu, nawet w środku zimy…

Czytając teraz tę książkę, nadrobiłam zaległości z dzieciństwa. Dorośli są jak wiadomo marudni, podeszłam więc do tego tytułu z wielką ostrożnością i niezbyt dużymi oczekiwaniami. Po pierwszych „oględzinach”, musiałam przyznać, że szata graficzna jest wyjątkowa, a oryginalne ilustracje E.H. Shepard’a  przeurocze. Po kilku następnych chwilach, byłam już pełnoprawnym mieszkańcem puszczy, której nie zamierzałam opuszczać…no przynajmniej do ostatniej strony.

o czym szumią

Kiedy poznawałam dziarskich bohaterów powieści, miałam wrażenie, że autor obdarował ich cechami, których życzylibyśmy sobie u otaczających nas ludzi: dobrocią, hojnością, lojalnością, wielkodusznością, poczuciem humoru. Te małe stworzonka są „lepszymi ludźmi”, którzy spieszą na pomoc, bez względu na trudy, ugoszczą najlepiej jak mogą zziębniętego wędrowca, będą czuwać dniami i nocami nad towarzyszem, który „zszedł na złą drogę” i są pełni zrozumienia dla słabości innych. Przy tym są pełni fantazji, marzeń, radości, otwarci na szeroki świat i  zupełnie nie… przesłodzeni.

Zresztą są tu również postaci, które nie pozwalają na patos, nudę i roztkliwianie się. Taki Ropuch przykładowo: pomimo dobrych intencji ( przeważnie) i szczodrego serca, ma wyraźne ciągoty do uzależnień ( np. uzależnienie od motoryzacji) i lekkomyślnych zachowań, które zaprowadzą tego bogacza i eleganta za kratki! Trudno przechodzi mi to przez gardło, ale Ropuch stał się…kryminalistą!

o czym szumią 2

Ale nawet wtedy nie traci wigoru i pomysłowości, w przebraniu praczki ucieka z więzienia, a jego największym problemem jest to, aby nie był zmuszony naprawdę czegoś wyprać!

Ale czytelnik nie myśli wcale o praniu, ponieważ owładnięty sporą dozą błogości, chce tylko czytać, śmiać się i jeść…Opisy przytulnych posiłków w norkach Borsuka i Szczura Wodnego, bardzo wyostrzają apetyt.
Radzę więc wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne zakąski, aby później, już bez burczącego brzucha i ataków głodu, oddać się marzeniom o niezrównanych kompanach, którzy w zimową zawieję ugoszczą nas przysmakami i przednią historią, odzieją w zapasowy szlafroczek i pantofle i użyczą najlepszej sypialni. Niech wtedy za oknem hula wiatr i śnieg, a niech tam! Byle tylko usłyszeć…o czym szumią wierzby.

koszyk_blog

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *