Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, M.Oklejak

cuda wianki

Dla większości z nas polska tradycja ludowa zamknięta jest w skansenach. Odwiedzamy je czasami zastanawiając się, czy ten odległy dla nas świat naprawdę istniał? Na tej planecie? Tymczasem jest on na wyciągnięcie ręki, pełen dźwięków, barw i wzorów, zachwycający i niezwykły. Marianna Oklejak otworzyła przed nami drzwi do tej krainy, za którymi znajdziecie nie tylko…cuda wianki, ale całe bogactwo polskiego folkloru. Wkraczajcie śmiało i z przytupem!

DSC_1399

Autorka napisała we wstępie, że ta książka „powstała z zachwytu” i zachwyt ten widać na każdej stronie. Zachwyt, podziw i radość tworzenia, a oprócz tego niezwykłą kreatywność i humor. „Cuda wianki” przemawiają do nas głównie obrazami i tekstami ludowych piosenek, ale wszelki komentarz byłby tutaj zbędny. Od pierwszej strony uderza nas niezwykłe bogactwo i różnorodność. Każdy region to inne barwy, odmienne wzory, indywidualność.

DSC_1400

Oglądając, nie sposób nie oderwać się odrobinę od rzeczywistości i nie odbyć małej podróży w czasie. Kiedy przyglądam się naszyjnikom i innym ozdobom, myślę o elegantkach, które ubierały je na specjalne okazje. Wprost słychać szelest nakrochmalonych czepców i skrzypienie skórzanych trzewików, śmiech dziewcząt szykujących się na zabawę.

DSC_1401

„Ubieraj się nadobna Marysiu powoli, niech nie stojemy u twego okienka w niewoli…” A któż by się spieszył, na specjalną okazję trzeba przecież zaprezentować się od najlepszej strony!  A kiedy zadźwięczały mazanki albo cymbały, wszystkie pary zawirowały w tańcu. Aż się podłoga trzęsie od tych przytupów i podskoków.

DSC_1402

Kiedy wrócimy do teraźniejszości, jakoś brakuje nam tej atmosfery i świata, w którym nawet żmudna praca łączyła się często z przyśpiewkami, spotkaniami, rozmową, a muzyka „na żywo” była standardem:) Gdyby współczesne „nadobne panny” musiały drzeć pierze, to pewnie siedziałyby pojedynczo ze słuchawkami na uszach, w przerwach wysyłając sms-y. Cóż…XXI wiek.

DSC_1403

Książka Marianny Oklejak budzi podziw od pierwszej strony. Piękna, dopracowana szata graficzna, efektowne pomysły, sporo dystansu i zabawy sprawiają, że pozycja ta spodoba się całej rodzinie i będzie inspiracją do dalszego odkrywania polskiego folkloru. Piękna!

koszyk_blog

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *