Czy chcesz być moim przyjaciele?, Eric Carle

czy-chcesz-byc-moim-przyjacielem

Eric Carle, wspaniały amerykański twórca książek dla dzieci, którego „Bardzo głodna gąsienica” jest ciągłym bestsellerem od kilku pokoleń, prezentuje nam książkę o poszukiwaniu przyjaciela. Ponadczasowe ilustracje, treść i duża doza humoru , i tym tytułem autor zjednał sobie wielu małych czytelników na całym świecie.

Mała myszka szuka przyjaciela i nie będzie czekała bezczynnie aż się sam zjawi. Biegnie, podskakuje i co rusz widzi jakiś ogon zwiastujący, według niej, nowego przyjaciela. Nie przebiera, nie grymasi i nie ma żadnych obaw, ani kompleksów Pyta konia: „Czy chcesz być moim przyjacielem?”, a gdy ten odpowiada przecząco, zwraca się do właściciela zielonego ogona, którym jest…krokodyl! Ten do swojego stanowczego „Nie” dodaje kłapnięcie paszczą, co wzbudza w małej myszce lekki strach, ale chwilę później proponuje przyjaźń brązowo – żółtej miotle, która należy do lwa. I ten odrzuca jej propozycję przyjaźni, rycząc przeciągle swoje „Nieeee!”

chcesz być moim przyjacielem 1

chcesz być moim przyjacielem 2

Wiele zwierząt poznajemy w ten sposób. Najpierw widzimy ich ogony (długie i krótkie, miękkie i szczeciniaste, cieniutkie i puchate), a na następnej stronie, całą postać. Każde z nich odpowiada przecząco i odzywa się w charakterystyczny dla siebie sposób, przez co mały czytelnik poznaje zwierzęce dźwięki. Po spotkaniu z hipopotamem, foką, małpą, pawiem, lisem, kangurem i żyrafą, nasza rezolutna myszka trafia na koniuszek cieniutkiego ogonka, który należy do… innej myszki:) I wreszcie otrzyma swoje upragnione „TAK”. W samą porę zresztą…

chcesz być moim przyjacielem 3

Urocza historia, która uczy i bawi. Charakterystyczny styl Erica Carle, oryginalny i nie przesłodzony, w mocnej, ale spokojnej kolorystyce nie nudzi się także po entym obejrzeniu. Do tego małe, zgrabne, kartonowe wydanie, które zniesie  wielokrotne oglądanie. Książka, która stwarza wiele możliwości, wystarczy tylko poczuć się swobodnie w dziecięcym świecie Erica Carle, a pomysłów, z pewnością Wam nie zabraknie. I jeszcze jedno – ta książka gwarantuje znajomość zwierzęcych ogonów jak żadna inna 🙂 Dobrej zabawy życzę!

koszyk_blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *