Na budowie – lektury dla małych budowniczych

ilustracje kartonowe, czytam sobie 039

Czy jest coś bardziej fascynującego niż plac budowy? Dla wielu chłopców z pewnością nie! Godzinami mogą przyglądać się pracy koparek i dźwigów, a trasę rodzinnych spacerów trzeba układać w ten sposób, by znalazła się na niej choć jedna budowa. Niejeden rodzic stara się jak może odpowiedzieć na niekończące się budownicze pytania i nie zawsze jest to proste. Ale, ale, koniec z trudnościami w tej dziedzinie. Właśnie przedstawię Wam trzy pozycje, które zaspokoją ciekawość maluchów, a Wam ułatwią pytania na najbardziej skomplikowane pytania. I może nie trzeba będzie już godzinami wystawać przy każdej budowie, a zamiast tego w przytulnym zaciszu domowym oddać się lekturze?:) Zacznę od najmniej „fachowej” i najbardziej bajkowej. Książka „Na budowie” wydawnictwa Babaryba, to świat zabawnych zwierzątek, które żyją w miasteczku „Sprężyna Zdrój”, w którym dzieje się i buduje tak wiele, że nie wiemy od czego zacząć oglądanie. Bo jest to książka ilustrowana, bez tekstu, wypełniona po brzegi szczegółami. Do nas należy tworzenie historii i baczna obserwacja. W miasteczku aż wrze! Buduje się nowe  drogi i chodniki, basen, domy i Centrum Nauki.  Znajdziemy tu wszystkie niezbędne na budowie urządzenia: betoniarkę, spychacz, dźwig i wywrotkę. Każdy jest tu zajęty, zaaferowany. Zmieniają się pory roku, ale pracy nie brakuje nawet zimą. Obserwujemy wiele zabawnych sytuacji, nie tylko budowlanych. Ta pozycja, to świetny wstęp i zabawa. W dalszych pozycjach znajdziecie również informacje.

ilustracje kartonowe, czytam sobie 040
„Miś Bodo na placu budowy” to niewielka objętościowo pozycja, w której zawarto najważniejsze wiadomości na temat tego, jak powstaje dom. Miś Bodo ma szczęście, jego wujek jest kierownikiem budowy i bierze go ze sobą do pracy.A tam wyjaśnia mu  co to są fundamenty, jak powstaje beton, ściany. Jest mowa o pustakach, cegłach, zaprawie i o tym, co to jest wiecha. Na końcu książeczki znajdziemy podpisane obrazki wielu przedmiotów, które możemy poszukać w poprzednich ilustracjach. A uważny słuchacz zapamiętał, do czego one służą i  może się pochwalić nowo nabytą wiedzą. Wesoło kolorowa książeczka z sympatycznym bohaterem i podstawowymi wiadomościami.

Uwaga budowa i inne 001 Natomiast „Uwaga, budowa. Jak się projektuje i buduje dom” to już nie żarty! Po jej przeczytaniu byłam gotowa zacząć coś budować. Nigdy nie przypuszczałam, że moja wiedza na temat budowlany będzie tak dokładna. Zacznę od samego wydania książki – bardzo staranne, przemyślane i ładne. Oprócz ilustracji , umieszczono szkice i zdjęcia. Lewa strona jest zawsze założona, gdy ją otworzymy, to tam właśnie znajdziemy profesjonalne szkice, plany, zdjęcia i modele. Jest to rodzaj niespodzianki – co tym razem? I, bardzo ważna informacja – tematem tej pozycji jest rzeczywisty plan budowy! Marek, to bohater naszej historii. Na miejscu nieczynnej stacji benzynowej ma powstać dom, w którym zamieszka jego rodzina. Wraz ze znajomym architektem, chłopiec może śledzić kolejne etapy budowy w sposób bardzo dokładny, a my razem z nim. Poznajemy więc plac budowy, obserwujemy rozbiórkę stacji i przygotowanie do budowy, jesteśmy świadkami powstania piwnicy, wylewania stropu i stawiania ścian. Zadzieramy głowę do góry, gdy powstaje dach i wędrujemy po pomieszczeniach przyglądając się jak zostają wykańczane. Jeszcze tylko podłogi, schody, fasada, ogród i można się wprowadzać! Ta pozycja jest tak profesjonalnie przygotowana, że zaspokoi wymagania najbardziej żądnych wiedzy dzieci, a niejeden dorosły sporo się dowie. Jak już wspomniałam, wydanie jest równie profesjonalne, jak zawarta w książce wiedza.

Uwaga budowa i inne 013
A teraz mogę się spokojnie wybrać z moim chrześniakiem na dowolny plac budowy i nie tylko czekam, jestem spragniona pytań!:)

„Na budowie”, wyd. zbiorowe, wydawnictwo Babaryba
http://ksiegarnialuna.com/na-budowie-p-3098.html

„Miś Bodo na placu budowy„, wydawnictwo Debit
t http://ksiegarnialuna.com/mis-bodo-na-placu-budowy-p-3048.html

„Uwaga, budowa! Jak się projektuje i buduje dom”, R.Toyka, F.B.Regos / H.Ossenkop, wydawnictwo Media Rodzina
http://ksiegarnialuna.com/uwaga-budowa-jak-sie-projektuje-buduje-dom-p-2262.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *