Bery, Gangster i góra kłopotów, Małgorzata Strękowska-Zaremba

bery gangster

Kuba jest małym, okrągłym chłopcem, który nie ma zbyt wielu przyjaciół. Właściwie ma tylko jednego, jedynego kumpla o imieniu Wojtek. Chłopcy są nierozłączni, razem  walczą z dokuczającym Kubie Arkiem i wścibską bliźniaczką Wojtka. Razem wpadają także w tarapaty, co dzieje się właściwie bez przerwy. Życie drugoklasisty może być nieskończenie stresujące!

A kiedyś było tak nudno: spokojne osiedle, wizyty u dziadka, zabawy z Wojtkiem…przygody to mieli inni. Kiedy Kuba poszedł do szkoły natychmiast stał się klasową „Pchłą”( z racji okrągłej postury), naraził się Arkowi, wychowawczyni i został obarczony obowiązkiem opieki nad najbrzydszym psem w całym mieście, jeśli nie na całej planecie. Oprócz tego, koło ich bloku zaczęły kręcić się niezwykle podejrzane osobniki, prawdopodobnie kryminalnego pochodzenia.

DSC_1146

Kłopoty, kłopoty, kłopoty! W końcu nie pozostało nic innego jak ucieczka z domu, która oczywiście także miała wysoce niefortunny przebieg. Na domiar złego, mama znalazła zeszyt z uwagami nauczycielki i bardzo przejęła się, że jej dziecko uciekało przed szkolnym stresem. Gdyby wiedziała, że jej najmłodszemu dziecku zagrażał szkolny złośliwiec, podejrzany Winzu i wielki jak szafa Gangster, to pewnie nie przejmowałaby się kilkoma zawalonymi zadaniami domowymi.

Nie wiem, czy Kuba byłby tym zachwycony, ale nie mogłam powstrzymać się od śmiechu w sytuacjach, które w jego oczach były nader dramatyczne. Chłopiec ma bardzo bujną fantazję, a jego przyjaciel Wojtek wynajduje zazwyczaj najbardziej nieprawdopodobne rozwiązania najprostszych sytuacji. Nie dziwi więc, że ich codzienność wygląda jak szpiegowski film, choć właściwie nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Jednak autorka nie odwróciła wzroku od „zwyczajnych” problemów, które nie omijają polskich domów. Wojtek ma tylko mamę, Winzu mieszka w Domu Dziecka, a tata Kuby traci pracę. Jednak dzięki wzajemnej życzliwości i pomocy wszystko układa się dobrze i nasi bohaterowie wreszcie mogą zająć się beztroską zabawą z Berym i unikaniem wścibskich dziewczyn:)

Z przyjemnością czytałam tę książkę, autorka stworzyła bowiem bohaterów, których lubi się od pierwszej strony. Kuba nie jest przebojowym i pewnym siebie chłopakiem, jest okrągły i daleko mu do gwiazdy sportu, ale jest bystry i wrażliwy, a jego dobroć i lojalność robią z niego idealnego przyjaciela.  Myślę, że młodym czytelnikom dobrze zrobi ta „znajomość”, być może zwrócą więcej uwagi na spokojnych, nieśmiałych kolegów, którzy po bliższym poznaniu mogą naprawdę zaskoczyć. Polecam również do głośnego czytania, przy tej lekturze rodzic nie będzie się nudził:)

Bery, Gangster i góra kłopotów…kto nie boi się gangsterów, kłopotów i lubi bardzo brzydkie, ale kochane psy, ten zabiera się za czytanie!

koszyk_blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *