52 tygodnie, Anne Crausaz

52 tygodnie

Być może nigdy nie spędziliście dłuższego czasu na drzewie, jednak dzisiaj spróbuję zachęcić Was do zajęcia w miarę wygodnego miejsca na pewnej jabłoni. Jest ona głównym bohaterem tej książki, dokładnie…jedna jej gałązka.

Lecz myli się każdy, kto myśli, że jeden konar nie zapewni czytelnikowi wystarczających przeżyć. Przyznaję, początkowo mamy wrażenie, jakby czas stanął w miejscu, ale czy to nie jest w końcu miłe uczucie?:) Po chwili zauważamy, że każda strona to osobny rozdział z życia, nie tylko jabłoni, ale całej przyrody.

52 tygodnie duże 1

Gałąź przykrywa się śniegiem, lodem, a kilka tygodni później wypuszcza pąki. Marcowy deszczyk zachęcił pąki do otwarcia, powoli z ukrycia wychodzą owady. Potem przyjdzie kolej na pąki kwiatów i kwiecie w całej okazałości. Już wkrótce, na drzewie pokażą się maleńkie zaczątki owoców. Cykliczność i przemijanie, maleńkie i duże przemiany, 52 tygodnie obserwacji i świadomego podejścia do przyrody.

52 tygodnie duże 2

Ale to nie wszystko, na naszej gałęzi przycupną ( na szczęście nie jednocześnie:) 52 ptaki, każdy innego rodzaju. Prawdziwą przyjemnością jest przyjrzenie się im wszystkim z bliska, poznanie ich zwyczajów i charakterystycznych cech. Będą zmieniać się jak w kalejdoskopie: pokrzywnice, kowaliki, pełzacz, szczygły, gile, dzięcioły i wiele, wiele innych. Szum skrzydeł i baczne spojrzenia małych oczu będą towarzyszyły nam przy każdym otwarciu książki.

Anne Crausaz podarowała nam książkę, z której emanuje spokój i harmonia, pastelowe kolory bezbłędnie dopasowują się do tego klimatu. Czytając mamy wrażenie, że nie tylko my obserwujemy naturę uwiecznioną na ilustracjach, ale przyroda uważnie przygląda się nam. Ludzie rzadko zatrzymują się aby spojrzeć na ptaki i na drzewa, a nam się to naprawdę udało! Polecam wszystkim!

koszyk_blog

2 myśli nt. „52 tygodnie, Anne Crausaz

  1. To piękna książka. Do powolnego smakowania. Dawkujemy ją sobie z dziećmi w miesięcznych odstępach, choć mnie ciągle kusi, żeby przeglądać ilustracje, zatrzymywać się na dowolnej, nasycić się ich spokojem. Całość zachwyca swoją estetyczną stroną – okładka, papier, format, wygaszone kolory. Wielka jest przyjemność obcowania z naturą poprzez naturę tej książki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *